Novinky

 
Rozhovor v Ústeckém deníku ze dne 31.3.2012
 
SZSP utrpěla značnou politickou prohru i ztrátu prestiže, když se rozpadla koalice, jak to chcete napravit?
SZSP rozhodně žádnou ztrátu prestiže neutrpěla. Domnívám se, že náš pokus o nastolení funkční koalice byl krok správným směrem. A že nevyšel, to se stává. Někdy něco nevyjde tak, jak si přejete a očekáváte. Vyšlo to někomu jinému.
 
Po asi roce a půl je SZSP opět v opozici, na co se zaměříte?
Budeme konstruktivní, ale zároveň ráznou opozicí. A rádi bychom vítězům, tedy ČSSD, KSČM a části TOP 09 sdělili, že vítěz má mít úctu a respekt k poraženým. Vždyť žádné vítězství a prohra netrvají věčně.
 
Proč podle vás nevyšel pokus Zdeňka Kubce sestavit pravicovou koalici?
Nevyšel pro nepředvídatelné chování části TOP 09, kdy během okamžiku byl zejména pan předseda Zavoral schopen změnit několikrát názor a navíc nebyl ochoten respektovat usnesení orgánů vlastní strany a souhlasná stanoviska vyjednávacího týmu TOP 09 s našimi návrhy, zejména rozpočtem.
 
Doktorka Blanka Vraspírová opustila městskou radu i SZSP, co je toho důvodem?
Dotaz prosím adresujte paní doktorce.
 
Jak vnímáte její odchod ze strany?
Respektuji její, jistě nelehké rozhodnutí.
 
Blíží se krajské volby, hodlá SZSP kandidovat, nebo se spíš stáhnete a připravíte na komunální?
Já si myslím, že asi ano, ale nepředbíhejme událostem.
 
Někteří diskutéři na sociálních sítích říkají, že nahrazením Zdeňka Kubce v čele SZSP vámi se vlastně nic nezmění, protože pan Kubec je se stranou příliš provázaný, jak toto tvrzení vnímáte?
Nemáte tedy obavy, že se pan Kubec stane jakousi „šedou eminencí“ vaší politické strany?
Nesleduji diskuse na sociálních sítích, protože je považuji za přílišný zásah do soukromí. Ale k dotazu, Zdeněk Kubec je zakladatel SZSP, zůstává v SZSP, jeho názory budou brány v potaz a přihlíženo k nim, nicméně byl zvolen nový předseda a nová místopředsedkyně.
 
Vaše strana je poměrně malá na to, aby mohla zaznamenat výraznější volební úspěch, co s tím?
Chceme udržet, případně vylepšit volební zisk SZSP v posledních komunálních volbách v Ústí nad Labem a dalších městech a obcích České republiky. Pokusíme se probojovat do krajského zastupitelstva v letošních krajských volbách, tedy pokud budeme kandidovat. Větší ambice zatím nemáme, uznáváme potenciál zejména parlamentních subjektů. Nehodláme ovšem lacině slibovat, jako např. ČSSD před posledními krajskými volbami (hrazení receptu a pobytu v nemocnicích, po roce slib zrušen) či si hrát na nejpravicovější politický subjekt v zemi jako TOP 09 a pak prohlasovat spolu s komunisty letošní rozpočet města. Tak tímto směrem se rozhodně nechceme ubírat.
 
Jak probíhá volba předsedy v SZSP, změna ve vedení se uskutečnila vlastně velmi rychle, měli jste nějaký sněm?
Po ohlášení rezignace bývalého pana předsedy proběhla minulý týden konference SZSP a ta zvolila nového předsedu a místopředsedkyni. Vše proběhlo rychle, transparentně a v pohodě.
 
Prohlášení SZSP z poslední doby hovoří o jisté kontrole některých členů TOP 09 a jejich podnikatelských aktivit, na co a na koho se hodláte zaměřit?
Vzhledem ke vzniku koalice ČSSD, TOP 09 a KSČM očekáváme nabídku nových postů v městských společnostech zejména pro skupinu členů TOP 09. A už se s tím začalo, např. personální obměna v představenstvu dopravního podniku. A budeme též sledovat, jak se TOP 09 zachová při avizovaném prodeji podílu města v Tepelném hospodářství města Ústí nad Labem a financování výstavby fotbalového stadionu z takto získaných peněz. A to byl dle p. Zavorala, p. Bočka, pí. Haasové a p. Krále hlavní problém pro neodsouhlasení našeho návrhu rozpočtu. Při posledním jednáním nám ústy p. Zavorala sdělili, že prodej THmÚ nepřichází v úvahu a to přesto, že s tím souhlasil jejich vyjednávací tým a velká část takto získaných peněz měla být použita na úhradu splátky úvěrů v roce 2013 a letech následujících. Což byl návrh TOP 09!!!
 
Na závěr, prozradíte nám, co byl a nebo bude váš první politický akt ve funkci předsedy?
U nás to takhle nefunguje, hlavně žádné akty. A teď vážně, prvním krokem bylo oznámení personálních změn našim zastupitelům, tedy těm, kteří nejsou členy SZSP a též médiím.


<< Zpět