Archiv příspěvků a článků (2007 - 2008)


Otázky Tomáše Jelínka
 
   Po vzoru diskusního pořadu televize veřejné služby (České televize) Otázky Václava Moravce bych poslancům a senátorům Parlamentu ČR v souvislosti s první volbou prezidenta rád položil několik otázek.
 • První dotaz předsedovi ODS Mirku Topolánkovi ohledně jeho dalšího vulgárního výroku: „ Ať jdou do prdele, všichni.“ Měl tím na mysli celý národ (Das ganze tschechische Volk …), všechny přítomné v sále vč. obou prezidentských kandidátů nebo pouze volitele Jana Švejnara?
 • Druhá otázka panu Topolánkovi, který kritizoval dvoudenní vysílání České televize jako nekorektní: „Jestli někdo ovlivňuje veřejnost, tak je to právě televize veřejné služby, byl jsem zděšen, jakým způsobem to bylo komentováno.“ Zajímalo by mne, v čem spatřuje onu zaujatost. Moderátoři se chovali nestranně, hosté ve studiu též, vyjma Petra Macha, ředitele Centra pro ekonomiku a politiku (CEP), který zcela evidentně stranil stávajícímu prezidentovi. Pro nezasvěcené, Václav Klaus je zakladatelem a předsedou správní rady CEPu. Máme tedy očekávat razantní změny v Radě a vedení České televize?
 • Dotaz předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi, když ukazoval televizním kamerám fotku, na které poslanci ODS Ivan Langer a Zdeňka Horníková údajně ovlivňují jejich poslance Evžena Snítilého. Nemyslíte, že v průběhu dvoudenního klání šlo skutečně zachytit každého volitele s každým?
 • Dotaz na senátora z klubu KDU-ČSL Karla Bartáka, který nevolil s vysvětlením, že je pro něj přijatelná pouze tajná volba. Není to spíše tím, že se z různých důvodů bojíte prezentovat svůj názor veřejně?
 • Otázka na senátora Martina Mejstříka (nezávislý), který špikoval svůj projev mnohými latinskými citáty, u kterých měl mimochodem problémy s výslovností. Nemyslíte, že důležitější než forma jsou obsah a srozumitelnost projevu?
 • Dotaz místopředsedovi ODS Ivanu Langerovi ohledně tajemné výhrůžky, kterou končil svůj „utajený“ monolog s předsedou SZ Martinem Bursíkem: „…kolik lidí bude b(r)učet!“ Má snad jako ministr vnitra připraveny věznice pro všechny Antiklausovce, to v případě slova bručet? Nebo se jedná o výraz z "mafiánštiny", kde slovo bučet údajně znamená navrácení úplatku s penalizací? Jinými slovy ten, kdo byl uplacen a nesplnil podmínku úplatku, musí svému uplatiteli vrátit více, než kolik dostal. Ptám se, kdo komu má co vracet a kolik? Nebo se opět jedná o speciální kódovanou  řeč?
 • Dotaz na poslance a senátory KSČM, kteří do druhé prezidentské volby chtějí navrhnout další, zejména levicové kandidáty. Jmenovali jich asi šest, z nichž všichni, mimo jedné, v podstatě odmítli. Domníváte se skutečně, že europoslankyně Jana Bobošíková (předsedkyně Politiky 21) zaujme vaše voliče?
 • Dotazy určené všem poslancům a senátorům, bez rozdílu politické příslušnosti:
  Nechali jste si před takto náročnými dny udělat lékařskou prohlídku?
  Vzali jste si všechny potřebné léky a zdravotní pomůcky s sebou do Španělského sálu?
  Jste přesvědčeni, že vydržíte občasné invektivy (např. sms-ky, dotazy na WC)?
  Jste si skutečně jisti, že političtí odpůrci na vás z minulosti či přítomnosti nemohou něco vytáhnout a tím měnit váš volební názor?
  11. února 2008
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Topolánkův tenisový transport
 
   Televizní třenice. Topolánek toporně tlachá. Tluče třináctá. Tady tvrdnout? To tak, tupci! Teď to típnu. Tenisový turnaj táhne. Tak tradá! Trefíme tam? Trivialita! Tlak tlupy tiskopisců Topolánka tíží. Ticho! Teď tenis! Tachometr tiše trpí. Trasa těžká. Transport týmu Topolánka, toť trysk TGV. Tornádo to trpně truchlí. Tisk tipuje tempo.  
   Tribuna tichne, tenis tři : tři, třicet : třicet, time-out; titán tu, Topolánkův tichošlápek též. Typický tandem. Tribuna tleská. Talmanová tenis torpéduje?
   Tisk transport tepe. Teatrální  Topolánkova taktika to trapně tlumí. Tragikomedie trvá. Tupoun triumfuje, tradiční terapie trýzněných, toť trabuko, tequila, trnka též. Trikolóra teskní.
 
Tento trudný Topo-logický trylek textoval                                     Tomáš Jelínek
5. února 2008
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Svoboda prozřel

    Tak se nám bratr Cyril Svoboda přiznal, znovuzvolení Václava Klause a majetkové vyrovnání českého státu s církvemi je politický kšeft. Vzpomněl si na jedno z přikázání Desatera a jako správný křesťan a člen lidovců kápl božskou. Popudil tím ovšem všechny bratry v triku a do trapné, ale opravdu trapné situace dostal prezidenta Klause. Jako bych ho slyšel: „ Velmi se podivuji falešným větičkám tohoto bezvýznamného člena vlády, jsem nucen falešnost jeho slov přirovnat k rétorice zelených, růžových a rudých blouznivců, jejichž nesmyslné fikce každodenně zaplavují naši modrou, opakuji modrou, nikoli zelenou planetu.“ Výhrady má samozřejmě i celé hnízdo modrých ptáků: „Píp, žádný obchod, píp, žádný obchod, s prezidentem Klausem se neobchoduje. Pět peněz, pět peněz.“
  
Jen budoucí obdarovaní se  ke kritice nepřidávají, vždyť církve, zejména ta katolická, jsou spokojené. Nejvyšší představitel této církve, kardinál Miroslav Vlk se brzy stane nejbohatším Čechem, jemuž Kellner, Babiš a další miliardáři nebudou sahat ani ke kotníkům. Budou peníze na kvalitní právníky, a to by v tom byl čert (pardon bůh), aby se i katedrála sv. Víta na Pražském hradě konečně natrvalo nestala majetkem katolických hodnostářů.
  
Teď už zbývá jen žádost církve, obdobná té v Maďarsku. Tam totiž katolická církev žádá výjimku pro své kněží. Mají problémy s dodržováním nulové tolerance alkoholu za volantem, neboť během mší musí pít mešní víno, a tudíž nemohou následně řídit své vozy.

                                                                                              nevěřící Tomáš Jelínek

31. ledna 2008
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kaleidoskop postřehů
 •    Tak se nám přítelkyně pana premiéra a místopředsedkyně poslanecké sněmovny Lucie Talmanová stala předsedkyní vládního Výboru pro slaďování rodinného a profesního života. Angažování osoby, která jeden rodinný život rozvrátila, považuji za stejně nejapný, jako účast poslance ze stejné strany Davida Šeicha v dopravní komisi, jejímž hlavním úkolem je zmírnění již tak mírného silničního zákona.Pro připomenutí, pan poslanec v listopadu minulého roku projížděl v Brně jednosměrnou ulicí v protisměru se 2,4 promile alkoholu v krvi. To mi skutečně hlava nebere!
 •    Příští rok si všichni řádně připlatíme za všechny energie ( elektřina, plyn, pohonné hmoty). U ropy a plynu s tím asi mnoho neuděláme, ropná naleziště na jihu Moravy na to nestačí, ale co k čertu s tou elektřinou. Uhlí je domácí a ČEZ také. Ale stádo vrcholných manažerů, členů představenstva a dozorčí rady a jejich motivační program přece něco stojí.
 •    Stanislav Gross bude učit. Tento „neúspěšný“ politik a úspěšný podnikatel jistě fundovaně poradí budoucím vysokoškolákům jak pořádně ošálit stát a jeho obyvatele. Má s tím bohaté, takřka šedesátimiliónové zkušenosti.
 •    Vrchní soud nakonec osvobodil bývalého ministra informatiky Vladimíra Mlynáře. Původně měl dostat pět a půl roku natvrdo za zřízení firmy Testcom servis. Tato společnost se měla starat o provoz Portálu veřejné správy. Srovnám-li to s nedávným případem znásilnění desetiměsíčního chlapečka vlastním otcem a výrazně menším trestem za tento ohavný zločin, je mi na zvracení.
 •    Některé německé příhraniční obce připravují domobranu, lidé si kupují zabezpečovací zařízení, pistole a pušky. Chtějí prý být připraveni na prosincové otevření hranic v rámci Schengenského prostoru a nájezdy brakujících Čechů. Viděno stejnou logikou, musí se naše pohraničí připravit na zvýšenou aktivitu německých pedofilů. Doporučení zní: nekupujte palné, ale spíše sečné zbraně. Těch se pedofilové bojí nejvíc, víte proč?
 •    V Paříži, stejně jako před dvěma roky, hoří předměstí. Původci jsou také obdobní, tedy omladina, která má mimofrancouzské, nejčastěji arabské kořeny. Ukazuje se, že politika multikulturalismu, tak hojně prosazovaná mnohými, zejména levicovými politiky, zklamala na celé čáře. Těmto lidem jde v mnoha případech pouze o vysátí sociálního systému zatím bohatých západních zemí a vytvoření atmosféry strachu. Inu šátkem na hlavě to začíná…
 •    Mnohého basketbalového fandu, tedy i mne, potěšil druhý úspěch Nymburka v ULEB Cup, druhé nejprestižnější klubové soutěži mužů v košíkové. Vedle skvělých sportovních výkonů mne zaujala i vysoká divácká návštěvnost. Je vidět, že dobrý basketbal táhne i v Čechách. Snad se v budoucnu dočkáme i dalších českých týmů v této, nebo ještě lépe přímo v té nejlepší evropské soutěži, tedy EUROLIZE. Co vy na to sponzoři?
  29. listopadu 2007
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
V ČEZu vše při starém
 
    Před parlamentními volbami 2006 ODS, jako tehdy nejsilnější opoziční strana, neustále mluvila o nutnosti změnit ČEZ. Říkal jsem si, to je dobře, vždyť se stále zvyšujícími cenami elektřiny, které brzdí hospodářský růst mnohých privátních firem a stále nestoudněji vybírají z peněženek českých domácností, je třeba něco udělat. Čekal jsem posun v nazírání na motivační program a nehorázné odměny manažerů a členů orgánů v polostátním monopolním podniku. Předpokládal jsem kroky vedoucí k prodeji části akcií, upravení monopolního postavení tohoto uměle vytvořeného giganta a také změny ve vrcholovém vedení firmy.
   Je podzim roku 2007. Ministerstvo financí stále vlastní 67,61 % akcií. Připravuje se další razantní zvýšení cen elektrické energie v roce 2008 a letech následujících. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman mluví o zrušení územních ekologických limitů a tudíž rozšíření těžby v Dolech Bílina. Pro nezasvěcené podotýkám, že tyto doly patří Severočeským dolům, které byly v minulosti v rámci vytváření „konkurenčního“ prostředí zařazeny do skupiny ČEZ. Mnohamiliónové odměny a motivační program v neztenčené míře pokračují.
     Změny nenastaly ani ve vrcholovém vedení ČEZu, partička členů dozorčí rady potvrdila předsedu představenstva a generálního ředitele v jedné osobě Martina Romana na další čtyři roky. Vždyť přece firma šlape, co vadilo před volbami, je zapomenuto. Nic na tom nemění fakt, že politici Martinu Romanovi nástup do funkce v roce 2004 řádně usnadnili. ČEZ se totiž dostal  levně k regionálním rozvodným společnostem, dostal také pod svá křídla dodavatele uhlí, Severočeské doly. Pan ředitel jistě na oplátku na mnohé také nezapomene.
     Co se tedy změnilo, ptám se? Ale vždyť se stačí podívat do výpisu z obchodního rejstříku, změna nastala v obsazení míst členů dozorčí rady. Předsedou se stal poslanec Martin Kocourek z ODS, členy pak Josef Janeček (KDU-ČSL), Tomáš Hüner (náměstek ministra průmyslu a obchodu Římana, svého času velký kritik spojení ČEZu s regionálními distributory elektřiny, dnes mu to již zřejmě nevadí), Petr Kalaš (bývalý ministr životního prostředí, dnes poradce premiéra Topolánka) a Ivan Fuksa (bývalý starosta Příbrami a nyní první náměstek ministra financí Kalouska). Posledně jmenovaný byl vyšetřován policií v souvislosti s úplatkářskou aférou v českém Palermu, tak je totiž v „odborných“ kruzích Příbram nazývána. I na ČSSD se dostalo, členem DR zůstává Zdeněk Trojan, v minulém volebním období poradce předsedy vlády Paroubka.
    Na co si tedy vlastně stěžuji, vždyť změny proběhly.
    Přesto mám návrh, ČEZ by mohl vést cvičený šimpanz. Akcie jistě porostou a ještě se ušetří na odměnách a motivačním programu, stačil by trs banánů denně.
24. října 2007

S problematikou ČEZu souvisí i můj další článek pod názvem Musí ČEZ tak razantně zvyšovat cenu  /viz. Archiv příspěvků a článků (2005 - 2006)/
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aféra Berger trvá
/ reakce na vyjádření ústeckého zastupitele p. Bergera v Ústeckém deníku 4. dubna 2007/

    Když se mne minulý týden novinář Ústeckého deníku pan Vorlíček ptal na můj názor na prohřešky ústeckého sociálně-demokratického zastupitele Martina Bergera, netušil jsem, jakou nekontrolovatelnou vlnu emocí v něm vyvolám. Dokonce jsem jím byl zařazen do kategorie politických prospěchářů, což považuji za hodně chabý útok. Místo toho, aby se zastupitel Berger ve svém prohlášení zamyslel, snažil se vysvětlit své prohřešky  a zpytoval nevhodnost svého chování, pokračuje ve své nabubřelosti. Napadá a osočuje všechny kolem, dokonce nevynechá ani své stranické kolegy, kteří s jeho počínáním nesouhlasí. Na druhou stranu je třeba „ocenit“, že za krátkou dobu svého politického života toho pan Berger stihl skutečně dost.
    Rád bych politickému novorozenci Bergerovi zdůraznil, že jsem v medializaci jeho afér nevyvíjel žádnou osobní aktivitu, ale pouze jsem reagoval na dotazy novináře. Ostatně celé vyjádření M. Bergera vypadá, že ho ani nepsal on sám, ale spíše jeho okresní stranický šéf. Ten také ve svých výrocích nikdy nepřipustí ani stín pochybností nad svým jednáním a vždy hledá nepřítele všude kolem, jednou z řad opozice, podruhé médií. Zajímavé je i to, že p. Berger ve svém prohlášení uvádí, že nemá vůbec čas řešit rozbité chodníky a silnice. U městského radního bych to pochopil, ale u řadového zastupitele? Třeba se mýlím, možná p. Berger nějakou tu městskou díru již spravil. Teď však bude muset nějakou dobu spíše záplatovat své skandály.
     Panu zastupiteli by prostě slušelo trochu více normální lidské slušnosti a pokory. Ale co chcete v zemi, kde se představitelé dvou nejsilnějších politických uskupení předhánějí ve vulgarismech a kde zdvižený prostředníček je výrazem pro jedničku. Zde zřejmě mladý zastupitel Berger hledá a nachází své vzory.
11. dubna 2007
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Čert aby se v tom vyznal
 
    Ústecká ČSSD vyloučila svého zakládajícího člena Viktora Kováče a také Miloslava Pelce. Důvody jsou jasné – nechtěli podpořit koaliční vládu své strany s ODS v Ústí nad Labem. Oba prý také, dle vyjádření předsedy OVV ČSSD Arno Fišery, zpochybnili úsilí sociální demokracie plnit body svého volebního programu. Pokud pan předseda myslí plnění programu v rámci koaliční dohody, pak buď neví co podepsal nebo veřejnosti prostě nemluví úplně pravdu. V podepsané koaliční dohodě ODS a ČSSD nezůstalo totiž z volebního programu socialistů prakticky nic. Jeden příklad za všechny, ČSSD slibovala bezplatnou městskou dopravu pro další věkové skupiny, zejména důchodce a mládež. A výsledek? V „tajném“ dodatku této dohody je odsouhlaseno zdražení jízdného. Ostatně před několika dny toto svým usnesením potvrdila rada města a jízdné zvedla. Lze se divit oběma levicovým politikům, že s tímto postupem nesouhlasí?
   To v Praze je všechno jinak. Předseda Jiří Paroubek pohrozil všem, kteří hodlají podpořit vládu pod vedením ODS vyhazovem ze sociální demokracie.
   Čert aby se v tom vyznal! A vy?
3.ledna 2007


<< Zpět